ŚWIAT WYWIADU I TAJNYCH SŁUŻB. Szpieg Walter Biot.
Witam Państwa.
Media obiegły informacje o skazaniu na 20 lat więzienia oficera włoskiej marynarki wojennej , kapitana Waltera Biota . Ponieważ sprawa tego szpiega w słonecznej Italii choć nie jest nowa to jest ciekawa więc postanowiłem przybliżyć ją Państwu aby można było zrozumieć mechanizm współpracy z Rosją i porównać go choćby z sprawą młodej kobiety -nielegała o której pisałem obszernie w zeszłym roku w cyklu BIAŁY WYWIAD.
Biały Wywiad. Nielegał – Source Intelligence (wpcomstaging.com)
Włochy . Rzym. Jest 30 marca 2021 roku. Na parkingu jednego z centrów handlowych w rzymskiej dzielnicy Spinaceto spotyka się dwóch mężczyzn. Nie wiedzą oni że są obserwowani zarówno na samym parkingu jak i z góry…
Jednym z nich był kapitan włoskiej marynarki wojennej Walter Biot a drugim był Dmitrij Ostruchow , pracownik attache wojskowego ambasady Federacji Rosyjskiej w Rzymie . Podczas tego spotkania następuje przekazania pendrive który został umieszczony w apteczce. Rosjanin przekazuje włoskiemu oficerowi paczkę w której znajduje się 5000 euro w gotówce. I w tym momencie następuje błyskawiczna akcja zatrzymania obu szpiegów przez będących w cywilu karabinierów z Departamentu Operacji Specjalnych / ROS /. Rosjanin ma paszport dyplomatyczny natomiast włoski oficer zostaje przewieziony najpierw do więzienia Gaeta… Postawiono mu zarzuty w dwóch procesach. W jednym prowadzonym przez sąd wojskowy, który ma jurysdykcję nad przestępstwami wojskowymi popełnianymi przez członków sił zbrojnych a drugi w sądzie cywilnym. Agencja Informacji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (AISI) była na ich tropie już od kilku miesięcy i po otrzymaniu podejrzanego raportu rozpoczęto śledzenie. AISI przez pewien czas „monitorowała” ruchy i działania obu szpiegów . Nie wiadomo czy została podjęta standartowa próba „przewerbowania” włoskiego oficera ale w pewnym momencie stwierdzono że jednak konieczna będzie interwencja oraz aresztowanie które doprowadziło do aresztowania nie tylko oficjalnie włoskiego żołnierza ale wydalenia 2 rosyjskich urzędników ponieważ drugim Rosjaninem był Aleksiej Niemudrow ,attache morski i lotniczy w ambasadzie Rosji w Rzymie , bezpośredni przełożony funkcjonariusza oskarżonego o zdobycie poufnych informacji w zamian za pieniądze.
Aleksiej Niemudrow.
Obu Rosjan wydalono z Włoch w dniu 1 kwietnia 2021 r
Karabinier z Departamentu Operacji Specjalnych / ROS /
Włoski oficer Walter Biot pełnił służbę w Sztabie Generalnym Obrony i został pózniej przeniesiony do rzymskiego więzienia Regina Coeli. Jest oskarżony o szpiegostwo i pozyskiwanie informacji dotyczących bezpieczeństwa państwa. Kapitan Biot zajmował jak dla Rosjan stanowisko wręcz wymarzone – zarządzanie bezpieczeństwem dokumentów Sztabu Generalnego Obrony. III Reparto – Direzione Strategica e Cooperazione Militare – Difesa.it
Ważna pozycja, która zasługuje na zaufanie i dlatego jest dostępna dla zaufanych oraz sprawdzonych oficerów pod względem kontrwywiadowczym . Według śledczych Biot sfotografował z ekranu komputera 19 tajnych dokumentów wojskowych i zapisał je na dysku twardym – małym pendrive’ie, który trafił w ręce rosyjskiego oficera, ale wtedy zostało to przechwycone i analizowane przez kontrwywiad. Dokumenty wymieniane pomiędzy kapitanem fregaty a rosyjskim oficerem miały wyłącznie charakter wojskowy . Treść dokumentów nie była jeszcze wtedy znana, ale jak się okazało dotyczyła ona wojskowych systemów telekomunikacyjnych, a wśród nich znajdowały się także tajne akta NATO.
Kapitan marynarki wojennej zostaje wtedy aresztowany, groziło mu wtedy do piętnastu lat więzienia. Prokuratura wojskowa w Rzymie otworzyła akta, aby dowiedzieć się, czy wcześniej miały miejsce inne spotkania i wymiany szpiegowskich materiałów…
Prokuratorzy wojskowi postawili mu zarzuty o różne przestępstwa, w tym o pozyskiwanie tajnych informacji w celu szpiegostwa oraz pozyskiwanie i ujawnianie informacji poufnych. Prokuratura zwykła zarzuca mu natomiast szpiegostwo, ujawnianie tajemnic państwowych i korupcję. Prawnicy Biota zwrócili się o odbycie tylko jednej rozprawy, biorąc pod uwagę, że zarzuty dotyczyły tych samych okoliczności i tej samej osoby. Jednak w czerwcu 2022 r. Sąd Kasacyjny uznał podwójną jurysdykcję, wyjaśniając, że przepisy zwykłego kodeksu karnego dotyczące kwestionowanych przestępstw przewidują „szerszy zakres niż przewidziany w prawie wojskowym”. Podczas rozprawy przed sądem wojskowym prokuratura podkreśliła, że wśród różnych dokumentów przekazanych przez Biota rosyjskim urzędnikom niektóre z nich zostały sklasyfikowane jako „wysoce poufne”, a jeden jako „ściśle tajny” ponieważ dotyczył zarządzaniem w sytuacji międzynarodowego terroryzmu lub potencjalnymi „słabymi punktami” NATO. Jak wynika z zeznań złożonych na rozprawie, Biot w swojej pracy na co dzień zajmował się dokumentacją poufną. Ku nie tylko mojemu zaskoczeniu wtedy nie było jednak kajdanek dla rosyjskiego oficera, który skorzystał z posiadanego immunitetu a więc ochrony dyplomatycznej, ale został jednak wydalony wraz ze swoim przełożonym Aleksiejem Niemudrowem z terytorium Włoch. Farnesina / potocznie zwane włoskie ministerstwo spraw zagranicznych / na polecenie ówczesnego ministra spraw zagranicznych Luigiego Di Maio / partia 5 Gwiazd /, przyjęła ambasadora Federacji Rosyjskiej we Włoszech Siergieja Razowa, który spotkał się z Sekretarz Generalną MSZ Elisabettą Belloni. Ambasada Rosji w Rzymie tak to wtedy skomentowała:
”Urzędnik wchodzi w skład personelu biura attache wojskowego, ale nie wyjaśnimy, przed kim odpowiadał za swoje działania ponieważ są to są wewnętrzne protokoły. Na razie uważamy, że komentowanie treści zdarzenia jest niewłaściwe . Mamy nadzieję, że to, co się wydarzyło, nie odbije się na dwustronnych stosunkach Rosji i Włoch”…
Ambasador jednak został wezwany, „aby przekazać nasz stanowczy protest i powiadomić o wydaleniu dwóch rosyjskich urzędników akredytowanych przy ambasadzie rosyjskiej w Rzymie” – oznajmił wtedy minister Luigi Di Maio w komunikacie skierowanym do Senatu wczesnym popołudniem. „Był to wrogi akt o wyjątkowej powadze”, w związku z czym „natychmiast podjęliśmy niezbędne środki” . „Będziemy nadal działać zgodnie z naszą pozycją geopolityczną i naszymi wartościami, ale także chronić nasze podstawowe interesy, które wymagają utrzymania krytycznego, ale konstruktywnego dialogu z Rosją i Chinami”.
Ambasada Rosji w Rzymie
To zresztą kolejny już raz szpiegowskiej infiltracji Włoch nie tylko przez Rosję ale też przez Chiny które z racji posiadania tutaj wielu firm -głównie trudnią się wysoko kwalifikowanym szpiegostwem przemysłowym.
https://www.editorialedomani.it/fatti/spie-cinesi-russe-infiltrate-basi-nato-italiane
Jakiego rodzaju tajnych dokumentów w Włoszech poszukują rosyjscy szpiedzy ? Na te pytania odpowiada między innymi nakręcony ,ciekawy dokument zatytułowany :
„Cmentarz szpiegów”
https://www.rai.it/programmi/report/inchieste/Il-cimitero-delle-spie
Sąd Przysięgły w Rzymie skazał oficera marynarki Waltera Biota na 20 lat więzienia za szpiegostwo . Został już skazany w pierwszej instancji na 30 lat przez Sąd Wojskowy. W odwecie Rosja zastosowała wtedy się agresywnie wobec Włoch i wydaliła Curzio Pacificiego którego potraktowano w Moskwie jak „persona non grata” a w celu przedstawienia noty na czerwony dywan został „zaproszony” ambasador Włoch – Pasquale Terracciano.
Tak rosyjskie szpiegostwo rosyjskie wyglądało na grafice w 2021 roku.
Jest coś o czym warto zawsze pamiętać: -Rosyjskie siatki szpiegowskie w Europie i na świecie dzielą się na cztery główne kategorie: -Rosyjscy szpiedzy pracujący w zagranicznych ambasadach udający dyplomatów; -Urzędnicy lub politycy, których Rosja zdołała zmobilizować i którym płaci się za dostarczanie informacji; -Agenci z Rosji, znani jako „nielegalni”, którzy wiodą pozornie normalne życie (zwykle podają się za pochodzących z innego kraju i zwykle nie mówią, że są Rosjanami), być może prowadzą firmę lub zakładają rodziny i utrzymują „przykrywkę” czasami przez wiele lat. Dziękując Państwu za uwagę zapraszam nie tylko na moją stronę www.mirekszczerba.pl na kolejny blog ale również do zakładki na stronie ŚWIAT WYWIADU I TAJNYCH SŁUŻB.
You must be logged in to post a comment.